JAKI WYBRAĆ ROZMIAR OBRUSU?

Jaki powinien być obrus żeby wyglądał elegancko i ładnie się układał?

To pierwsze pytanie jakie dostaję od moich klientek, którym zależy żeby ich obrus zdobił wnętrze i był efektowny. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak dobrać odpowiedni rozmiar obrusu.

brzeg obrusu

Najprostsza odpowiedź na to pytanie:  najlepiej wygląda obrus, który z każdej strony wisi po 20 cm. Czyli do wymiaru stołu dodajemy 40 cm do długości i 40 cm do szerokości.

Przykład: stół ma 100 cm x 180 cm w takim przypadku obrus będzie miał 140 cm x 220 cm.

 

Czasem możesz sobie zażyczyć aby Twój obrus był większy i miał trochę dłuższe spady (to co spada z każdej strony blatu). Super, bo im dłuższe tym ładniej wygląda cała kompozycja. Jednak pamiętaj, że nie powinien opierać się na krześle. Gdy ktoś będzie siadał na krześle może przysiąść tkaninę i ściągnąć na siebie to co stoi na stole.

 

Pamiętaj, że musisz pod uwagę również wykurcz - szczególnie w przypadku tkanin naturalnych takich jak bawełna czy len. Wykurcz to wartość o którą obrus skurczy się po kilku praniach. W przypadku bawełny jest to najczęściej 4%, a w przypadku niektórych lnów to nawet 10%. Weź tą wartość pod uwagę przy wybieraniu rozmiaru obrusu i dodaj ją do wyrobu, który mamy dla Ciebie uszyć.

W kartach produktu jest podana wartość wykurczu i tę wartość trzeba dodać do tej którą wyliczyłaś. Przykład jeśli długość obrusu z bawełny (wykurcz 4%) chcesz mieć na dł. 230 cm to trzeba jeszcze dodać 4% i taki obrus zamówić.   230 cm + 4% (9 cm) = 239 cm. Zaokrąglamy do góry ten 1 cm i zamawiamy długość 240 cm.

 

 Mam nadzieję, że odpowiedziałam Ci na pytanie o rozmiar Twojego idealnego obrusu. Jeśli nie to zadzwoń do mnie lub napisz, a pomogę Ci w wyborze - KONTAKT

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl